Blog

Jak dbać o sprawny umysł u osób starszych?

Luty 15, 2022

W miarę upływu lat kondycja fizyczna słabnie, niestety wraz z nią także sprawności umysłowe. Następuje wtedy osłabienie pamięci, pogorszenie koncentracji czy zdolności logicznego myślenia. Jednak odpowiednimi ćwiczeniami można przeciwdziałać postępowaniu tych procesów. W powyższym artykule podpowiadamy, jak zachować sprawny umysł w starszym wieku.

 

Jakie ćwiczenia pomogą w poprawie sprawności umysłowej seniora?

Aktywność umysłowa odgrywa kluczową rolę w poprawie zdolności intelektualnych seniora. Bardzo ważne jest, aby mózg poddawany był nowym wyzwaniom, które zmuszają do zmiany toru myślenia, do przyswajania nowych umiejętności czy wiedzy. Dobrą formą treningu są gry logiczne, planszowe czy edukacyjne. Równie skutecznym sposobem na poprawę sprawności umysłowej seniora są kalambury i łamigłówki słowne. Ponadto bardzo efektywną metodą jest tzw. neurobik (MTA), czyli działania niestandardowe, angażujące wszystkie obszary mózgu. Przykładem może być czytanie książki do góry nogami, literowanie wstecz albo mycie zębów lewą ręką czy wykonywanie różnych czynności z zamkniętymi oczami. Takie nietypowe zachowania prowadzą do powstania w mózgu nowej kompilacji zmysłów, która wpływa na wzmożenie produkcji dopaminy i neurotrofin hamujących procesy starzenia.

 

Ponadto ćwiczenia fizyczne mają pozytywny wpływ na pracę mózgu. Naukowcy uważają, że poprawiają one umiejętności poznawcze i pamięć krótkotrwałą. Poza tym są skuteczną formą profilaktyki przed zachorowaniem na chorobę Alzheimera. Proponuje się więc energiczne spacery, czy szybkie marsze. Najlepsze efekty osiąga się przy treningu min. 3 godz. w tygodniu. Dużą popularnością cieszy się aktywność z użyciem kijków nordic-walking. Natomiast rodzaj ruchu musi być dostosowany do indywidualnych możliwości zdrowotnych seniora.

 

Jakie jeszcze czynniki wpływają na zachowanie sprawnego umysłu w starszym wieku?

Niezwykle istotne są również kontakty społeczne, które dają seniorom wsparcie emocjonalne, chęć rozwoju, dzięki czemu obniżają ryzyko demencji. W tym zakresie ważną rolę odgrywają więzi rodzinne, ale także wspólne spędzanie czasu z osobami w podobnym wieku. Aby umożliwić seniorowi integrację z rówieśnikami, warto zapisać go do klubu seniora lub wybrać ośrodek spokojnej starości, gdzie senior będzie mógł rozwijać swoje pasje, dzielić je z innymi osobami oraz odkrywać nowe zainteresowania. Ponadto zajęcia integracyjne z innymi seniorami pomagają obniżyć poziom stresu, który negatywnie wpływa na cały organizm, zaburzając jego działanie. Co ważne, wydzielany kortyzol (hormon stresu) sprzyja powstawaniu toksycznych białek, które niszczą ośrodek pamięci, prowadząc do Alzheimera.

 

Według specjalistów na sprawność intelektualną wpływa odpowiednio zbilansowana dieta, która powinna być bogata w kwasy omega 3. Najlepszym rozwiązaniem jest dieta MIND polegająca na spożywaniu 10 rodzajów produktów i unikanie innych pięciu grup produktów. Wśród zalecanych są: warzywa zielone, inne warzywa, orzechy, jagody, fasola, zboża, ryby, drób, oliwa z oliwek i 1 lampka wina dziennie. Produkty, które należy ograniczać to: masło i margaryna, czerwone mięso, sery, słodycze i posiłki smażone.

Wróć