Blog

Jak opiekować się osobą starszą?

Luty 3, 2021

Opieka nad osobą starszą wymaga cierpliwości oraz odpowiednich kwalifikacji. Osoby starsze  borykają się z problemami wieku podeszłego, często również z samotnością bądź z innymi troskami. Opieka nad nimi jest trudna jednak daje też radość i pozytywne emocje. Jak odpowiednio sprawować opiekę nad osobą starszą, by czuła się szczęśliwa i bezpieczna?

5 najważniejszych cech osoby opiekującej się osobą starszą

 

Opieka nad starszymi osobami wymaga:

 

  • - umiejętności okazywania szacunku
  • - umiejętności słuchania (starsi ludzie uwielbiają opowiadać a mają o czym :))
  • - zdolności do empatii
  • - cierpliwości
  • - komunikatywności

 

Jak dobrze opiekować się osobą starszą?

 

Przede wszystkim należy zadbać o dobre samopoczucie osoby starszej – rozmawiaj, żartuj, opowiadaj o swoim życiu, zadawaj pytania – starsi ludzie lubią udzielać rad, a ponieważ są to osoby doświadczone, warto tych rad posłuchać. Sami również lubią opowiadać o swoich przeżyciach – pamiętaj żeby słuchać, nie zmieniaj tematu.

Ponadto dbaj o zdrowe nawyki starszej osoby – to również wpływa na dobre samopoczucie. Zachęcaj ją do aktywności – do spaceru, marszu z kijkami czy do porannej gimnastyki (ćwiczcie razem!). Pilnuj, by piła odpowiednią ilość wody w ciągu dnia i jadła zdrowe jedzenie.

 

Dobre samopoczucie wynika nie tylko z aktywności, chociaż jest to oczywiście bardzo ważny element życia. Pamiętaj jednak również o  rozrywce. Jest ona potrzebna osobom w każdym wieku. Wybierz się wraz z osobą starszą do teatru, do zoo. Zagraj z nią w karty lub szachy, postaraj się dostosować do jej własnych upodobań, jednak zaproponuj też coś od siebie – pokaż osobie starszej, że wciąż może się nauczyć czegoś nowego :)

Przy tym wszystkim nie wolno zapomnieć o samym sobie – na ile to możliwe, zachowaj balans między sprawowaniem opieki, a swoim własnym życiem. Przemęczenie nie wpłynie pozytywnie na Twoją relację z osobami, nad którymi sprawujesz opiekę.

 

Jakie są zalety opieki nad osobą starszą?

Nawet jeżeli opieka nad osobą starszą wydaje się być trudna, sprawia również mnóstwo radości. Osoby w podeszłym wieku mają duże doświadczenie życiowe i chętnie się nim dzielą. Od osoby starszej można się wiele nauczyć, ponadto fakt, że jesteś komuś potrzebny to bardzo satysfakcjonująca rola.

Wróć