Blog

Jak organizowane są rozrywki i uroczystości w domu opieki?

Październik 26, 2020

W dzisiejszych czasach domy opieki to miejsca, w których pracownicy starają się jak najbardziej urozmaicić czas swoim podopiecznym. Podstawą jest opieka, pomoc w codziennych czynnościach, rehabilitacja i leczenie, ale nie zapomina się o indywidualnych upodobaniach każdej z osoby i jej hobby. Wspólnie spędza się tu czas i nikt nie czuje się wykluczony.

 

Zdrowie w każdym wieku jest najważniejsze, ale ważne jest też to, jak spędzamy nasz wolny czas i jak wykorzystujemy go do naszego rozwoju. Domy opieki dla seniorów, które znajdują się w sprzyjającej ku temu lokalizacji, oferują wiele zajęć na świeżym powietrzu. Rozwijają zainteresowania osób w nich przebywających, oferują zajęcia terapeutyczne, wycieczki oraz wspólne świętowanie najważniejszych uroczystości. To czas, w którym liczy się każda bliska osoba, dlatego stawia się na wspólne działanie i dbanie o poprawę jakości i komfortu życia pensjonariuszy. Bogata oferta zajęć i aktywności pozwala zachować jasność umysłu, świetny humor i nawiązać bliskie znajomości.

 

Zajęcia terapeutyczne, na które chodzisz z przyjemnością

Dzisiejsze możliwości sprawiają, że można korzystać z wiedzy i umiejętności wielu specjalistów. Można ich zaprosić do ośrodka, ale również wielu pracowników domów opieki nieustannie rozwija się w zakresie terapii i pomocy pensjonariuszom w rozwijaniu ich talentów przy jednoczesnej walce z dominującą w tym wieku depresją i samotnością. Dużą popularnością cieszą się zajęcia plastyczne. Pomagają one ćwiczyć motorykę rąk, koncentrację i logiczne myślenie, ale również ćwiczyć ulubiony rysunek czy malarstwo. Ważną rolę w leczeniu depresji ma również muzyka. Dlatego muzykoterapia w formie zapoznania się z ciekawymi utworami, jak również gry na instrumentach to jedna z ulubionych form spędzania wolnego czasu. To często właśnie w domu opieki wiele osób po raz pierwszy może spróbować różnych form sztuki i odnajduje w nich spokój i radość. Wspólne spotkania przy stole, budują również przyjaźnie i nowe relacje. Poza ćwiczeniami umysłowymi ważne jest również zachowanie jak najdłużej dobrej formy. Każda forma ruchu, szczególnie na świeżym powietrzu, pomoże dłużej pozostać sprawnym i niezależnym. Ośrodki położone w turystycznych lokalizacjach wykorzystują ich możliwości, oferują wspólne wycieczki piesze, lekcje nordick walking, wypady na grzybobranie, wyjazdy nad morze lub w góry, wędkowanie, ćwiczenia relaksujące i medytację, a nawet zajęcia z tak oryginalnych sportów, jak Tai Chi.

 

Świętowanie uroczystości w domu opieki

Ważnym punktem jest również zapewnienie możliwości wspólnego świętowania różnych uroczystości. Podtrzymujemy w ten sposób tak ważne dla nas tradycje związane ze świętami Wielkanocnymi i Bożym Narodzeniem. Bardzo często możemy brać udział w obchodach Walentynek, Dnia Flagi Narodowej, czy zorganizować wspólne oglądanie wydarzeń sportowych, grillowanie czy obchody imienin. Ważną częścią takiego świętowania jest właściwe do niego przygotowanie, dlatego możliwe jest skorzystanie z usług fryzjera czy kosmetyczki i zabiegów jak manicure, pedicure czy w przypadku pań nałożenie stosownego makijażu. Podkreślamy w ten sposób rangę danego wydarzenia, mieszkańcy włączają się w proces przygotowań i razem cieszą się ze wspólnego ich obchodzenia.

Wróć