Blog

Jak wygląda rehabilitacja w domu opieki?

Październik 26, 2021

Dom opieki to miejsce, którego celem jest dbanie o zdrowie fizyczne, a także psychiczne swoich pensjonariuszy. Zatem oprócz podstawowej opieki medycznej dom opieki powinien oferować usługi rehabilitacyjne, ponieważ z wiekiem zdolności motoryczne ulegają pogorszeniu – dla starszej osoby każdy krok wiąże się z uciążliwym bólem mięśni, stawów oraz kręgosłupa. Takie dolegliwości nie tylko negatywnie wpływają na kondycję całego ciała, ale również na zdrowie psychiczne seniora.

 

Na czym polega rehabilitacja w domu opieki?

Rehabilitacja to z definicji przywrócenie częściowej lub pełnej sprawności osoby z ograniczeniami ruchowymi. Do osiągnięcia zamierzonego celu w przypadku seniorów niezbędne są kompleksowe działania rehabilitacyjne nie tylko po przebytej chorobie czy urazach, ale także jako ćwiczenia profilaktyczne poprawiające kondycję oraz koordynację ruchową.

 

Wszystkie zabiegi oraz ćwiczenia rehabilitacyjne wykonywane są pod czujnym okiem fizjoterapeuty, którego zadaniem jest zadbanie o komfort fizyczny i psychiczny pensjonariusza oraz zmotywowanie go do dalszych ćwiczeń.

 

Do najpopularniejszych zabiegów rehabilitacyjnych można zaliczyć:

  • - hydroterapię – leczenie za pomocą właściwości chemicznych oraz fizycznych wody;
  • - magnetoterapię – terapia wykorzystująca pole magnetyczne, które dociera do każdej komórki w organizmie;
  • - ultradźwięki – leczenie falą ultradźwiękową, wnikającą w głębokie struktury ciała;
  • - światłolecznictwo – terapia wykorzystująca światło o promieniowaniu ultrafioletowym, podczerwonym i spolaryzowanym;
  • - laseroterapię – leczenie za pomocą wiązki lasera.

 

Oprócz wymienionych zabiegów w celu poprawy sprawności fizycznej osób starszych niezwykle ważna jest gimnastyka lecznicza pomagająca w przywróceniu prawidłowej ruchomości stawów, wytrzymałości i siły mięśni oraz poprawiająca pracę układu nerwowego, oddechowego, sercowo-naczyniowego, a także trawiennego. Istotną rolę w usługach rehabilitacyjnych ogrywają również masaże lecznicze, które przynoszą ulgę w bólu, poprawiają motorykę oraz relaksują, pobudzając organizm do wytwarzania endorfin – hormonów szczęścia.

 

Warto także wspomnieć, że profesjonalny dom seniora powinien oferować spersonalizowaną rehabilitację ustalaną na podstawie potrzeb pensjonariusza oraz zaleceń jego lekarza prowadzącego. Senior powinien mieć możliwość skorzystania z indywidualnych zabiegów rehabilitacyjnych lub ćwiczeń grupowych, które pozytywnie wpływa na relacje społeczne między pensjonariuszami i tym samym poprawiają ich kondycję psychiczną.

Wróć